FGG.2B.312.CLAD42
DigiKey Part Number
FGG.2B.312.CLAD42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.312.CLAD42
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.312.CLAD42 Models
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
312
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C