FGG.2B.310.CYCD82
DigiKey Part Number
FGG.2B.310.CYCD82-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.310.CYCD82
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.2B.310.CYCD82 Models
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
310
Cable Opening
0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C