FGG.2B.303.CLAD99
DigiKey Part Number
FGG.2B.303.CLAD99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.303.CLAD99
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.303.CLAD99 Models
Packaging
Bag
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
17A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.362" ~ 0.390" (9.20mm ~ 9.90mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C