FGG.2B.303.CLAD72Z
DigiKey Part Number
FGG.2B.303.CLAD72Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.303.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.303.CLAD72Z Models
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
17A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C