FGG.1B.316.CLAD62
DigiKey Part Number
FGG.1B.316.CLAD62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.316.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.316.CLAD62 Models
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
1.5A
Shell Size - Insert
316
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C