FGG.1B.308.CLAD62
DigiKey Part Number
FGG.1B.308.CLAD62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.308.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.308.CLAD62 Models
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
308
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C