FGG.1B.308.CLAD52
DigiKey Part Number
FGG.1B.308.CLAD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.308.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.308.CLAD52 Models
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
308
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C