FGG.1B.306.CYCD42Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.306.CYCD42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.306.CYCD42Z
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.1B.306.CYCD42Z Models
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C