FGG.1B.306.CLAM31Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.306.CLAM31Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.306.CLAM31Z
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.106" ~ 0.122" (2.70mm ~ 3.10mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C