FGG.1B.306.CLAD76Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.306.CLAD76Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.306.CLAD76Z
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.283" ~ 0.299" (7.20mm ~ 7.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C