FGG.0B.309.CLAD52
DigiKey Part Number
FGG.0B.309.CLAD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.309.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.0B.309.CLAD52 Models
Number of Positions
9
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
309
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C