FFA.1S.304.CLAC62
DigiKey Part Number
FFA.1S.304.CLAC62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFA.1S.304.CLAC62
Description
CONN CIRC PLUG 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFA.1S.304.CLAC62 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
4
Shielding
Shell Size - Insert
304
Current Rating (Amps)
10A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.224" ~ 0.244" (5.70mm ~ 6.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C