FFA.0S.304.CLAC37
DigiKey Part Number
FFA.0S.304.CLAC37-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFA.0S.304.CLAC37
Description
CONN CIRC PLUG 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FFA.0S.304.CLAC37 Models
Number of Positions
4
Shielding
Shell Size - Insert
304
Current Rating (Amps)
7A
Cable Opening
0.126" ~ 0.146" (3.20mm ~ 3.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C