Image for FEG.2B.303.CYCD52 is not available
FEG.2B.303.CYCD52
DigiKey Part Number
FEG.2B.303.CYCD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FEG.2B.303.CYCD52
Description
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
17A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C