GO 15-SME/SP4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Allegro MicroSystems
In Stock: 6.786
Datasheet
Current Sensor 15A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
GO 15-SME/SP4
DigiKey Part Number
398-GO15-SME/SP4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GO 15-SME/SP4
Description
CURRENT SENSOR HE/CL 15A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Linearity
±0.3%
Mfr
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
3.14V ~ 3.47V
Packaging
Bulk
Response Time
2µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
26mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Number of Channels
1
Polarization
Unidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
33.33mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
DC ~ 300kHz