FL 24000-SD300
DigiKey Part Number
398-FL24000-SD300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL 24000-SD300
Description
OPEN LOOP CORELESS INTEGRAL SENS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 24000A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional
Category
Output
Analog Current, 4mA ~ 20mA
Mfr
Sensitivity
0.06mV/A
Series
Frequency
DC ~ 100kHz
Packaging
Box
Linearity
±0.35%
Part Status
Active
Voltage - Supply
10V ~ 28V
For Measuring
AC/DC
Response Time
4µs
Sensor Type
Current - Supply (Max)
280mA
Current - Sensing
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C