C13LPDN515P-15-10F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
L-com
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
L-com
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 17
Tensility International Corp
In Stock: 731
Orion Fans
In Stock: 27
GlobTek, Inc.
In Stock: 792
Qualtek
Assmann WSW Components
In Stock: 800
Eaton Tripp Lite
StarTech.com
In Stock: 4
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
C13LPDN515P-15-10F
DigiKey Part Number
5073-C13LPDN515P-15-10F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C13LPDN515P-15-10F
Description
IEC LOCK C13+ DOWN TO NEMA 5-15P
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Conductors
3
Manufacturer
Cord Type
SJT
Series
Wire Gauge
14 AWG
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
10.00' (3.05m)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
15A