VJ13MC0600KBA
DigiKey Part Number
478-2540-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2540-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2540-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ13MC0600KBA
Description
VARISTOR 75V 250A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
VJ13MC0600KBA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
83 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.5J
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
42 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
60 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
67 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
75 V