VCAS120626D580DP
DigiKey Part Number
478-6502-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-6502-1-ND - Cut Tape (CT)
478-6502-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAS120626D580DP
Description
VARISTOR 34.5V 120A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
34.5 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VCAS120626D580DP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
120 A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Energy
0.4J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
18 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
26 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
31.05 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
34.5 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Max)
37.95 V