VCAS06AP243R3LAT1A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VCAS06AP243R3LAT1A |
Description | VARISTOR 120V 3A 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 120 V 3 A Varistor Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | VCAS06AP243R3LAT1A Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 150 V |
Manufacturer KYOCERA AVX | Current - Surge 3 A |
Series | Energy 0.04J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 3.3 pF @ 1 MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Maximum AC Volts 17 V | Grade Automotive |
Maximum DC Volts 24 V | Qualification AEC-Q200 |
Varistor Voltage (Min) 90 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Typ) 120 V | Package / Case 0603 (1608 Metric) |