VCAS04AP704R7LATWA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VCAS04AP704R7LATWA |
Description | VARISTOR 100V 1A 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 V 1 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Surge 1 A |
Manufacturer KYOCERA AVX | Energy 0.03J |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 4.7 pF @ 1 MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) |
Maximum AC Volts 52 V | Grade Automotive |
Maximum DC Volts 70 V | Qualification AEC-Q200 |
Varistor Voltage (Min) 90 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Typ) 100 V | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Varistor Voltage (Max) 110 V |