VCAS04AP182R0LATWA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VCAS04AP182R0LATWA |
Description | VARISTOR 110V 1A 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 110 V 1 A Varistor Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 140 V |
Manufacturer KYOCERA AVX | Current - Surge 1 A |
Series | Energy 0.02J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 2 pF @ 1 MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Maximum AC Volts 13 V | Grade Automotive |
Maximum DC Volts 18 V | Qualification AEC-Q200 |
Varistor Voltage (Min) 80 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Typ) 110 V | Package / Case 0402 (1005 Metric) |