VC120626D580DP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VC120626D580DP |
Description | VARISTOR 34.5V 120A 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 34.5 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | VC120626D580DP Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 37.95 V |
Manufacturer KYOCERA AVX | Current - Surge 120 A |
Series | Energy 0.4J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 500 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 18 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 26 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 31.05 V | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 34.5 V |