VC08LC18A500DP
DigiKey Part Number
478-2515-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2515-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2515-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC08LC18A500DP
Description
VARISTOR 30A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Current - Surge
30 A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
50 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
25 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max)
40 V