TCN4107M035R0100
DigiKey Part Number
478-9993-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9993-1-ND - Cut Tape (CT)
478-9993-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCN4107M035R0100
Description
CAP TANT POLY 100UF 35V 2924
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2924 (7361 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCN4107M035R0100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2924 (7361 Metric)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
35 V