TCME337M006R0010E
DigiKey Part Number
478-TCME337M006R0010ETR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCME337M006R0010ECT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCME337M006R0010EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCME337M006R0010E
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 10mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm @ 100kHz
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Active
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
330 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V