TCJY107M016R0050E
DigiKey Part Number
478-13343-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-13343-1-ND - Cut Tape (CT)
478-13343-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJY107M016R0050E
Description
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz