TCJB107M006R0055
DigiKey Part Number
478-9410-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9410-1-ND - Cut Tape (CT)
478-9410-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJB107M006R0055
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1210
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz