SD2010S020S1R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 425
Datasheet
Upgrade
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 6.302
Datasheet
Upgrade
In Stock: 28.703
onsemi
Similar
Diodes Incorporated
Diode 20 V 1A Surface Mount 2010/DO-214AC
SD2010S020S1R0
DigiKey Part Number
478-7811-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD2010S020S1R0
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A 2010
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 20 V
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
2010/DO-214AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 1 A