SD0805S040S0R1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SD0805S040S0R1 |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 100mA Surface Mount 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SD0805S040S0R1 Models |
Category | Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 40 V |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C |
Current - Average Rectified (Io) 100mA | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 100 mA |