SD0805S020S1R0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SD0805S020S1R0 |
Description | DIODE SCHOTTKY 20V 1A 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 20 V 1A Surface Mount 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SD0805S020S1R0 Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 20 V |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 450 mV @ 1 A |