NJ28PA0203F-- is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
NTC Thermistor 20k Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
NJ28PA0203F--
DigiKey Part Number
478-NJ28PA0203F---ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJ28PA0203F--
Description
THERMISTOR NTC 20KOHM 4235K DISC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
B25/85
4235K
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Power - Max
16 mW
Packaging
Bulk
Length - Lead Wire
1.38" (35.00mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance in Ohms @ 25°C
20k
Grade
Automotive
Resistance Tolerance
±1%
Qualification
AEC-Q200
B Value Tolerance
±1%
Package / Case
Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W