KGN05ZS60G435MH
DigiKey Part Number
478-KGN05ZS60G435MHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGN05ZS60G435MHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGN05ZS60G435MHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGN05ZS60G435MH
Description
CAP FEEDTHRU 4.3UF 20% 4V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.3 µF Feed Through Capacitor 4V 2 A 30mOhm 0402 (1005 Metric)
Category
Current
2 A
Manufacturer
KYOCERA AVX
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
X6S
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
4.3 µF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.020" (0.50mm)
Voltage - Rated
4V