F0805B0R50FWTR
DigiKey Part Number
478-11669-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11669-1-ND - Cut Tape (CT)
478-11669-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F0805B0R50FWTR
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
2.0E-4
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.083" L x 0.050" W x 0.035" H (2.10mm x 1.27mm x 0.90mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.35 Ohms