CB182G0105JBC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CB182G0105JBC |
Description | CAP FILM 1UF 5% 250VDC 6054 |
Manufacturer Standard Lead Time | 38 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 6054 (153137 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CB182G0105JBC Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.602" L x 0.539" W (15.30mm x 13.70mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm) |
Tolerance ±5% | Termination Solder Pads |
Voltage Rating - AC 160V | Applications General Purpose |
Voltage Rating - DC 250V |