CB182E0475KBC
DigiKey Part Number
478-10946-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10946-1-ND - Cut Tape (CT)
478-10946-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB182E0475KBC
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC 6054
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 6054 (153137 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB182E0475KBC Models
Category
Voltage Rating - DC
100V
Mfr
Dielectric Material
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
0.602" L x 0.539" W (15.30mm x 13.70mm)
Tolerance
±10%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
63V