CB042G0124JBC
DigiKey Part Number
478-7486-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7486-1-ND - Cut Tape (CT)
478-7486-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB042G0124JBC
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC 2220
Detailed Description
0.12 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.179" (4.55mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V