CB018B0153J-- is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 4.673
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 11.983
Datasheet
0.015 µF Film Capacitor 10V 16V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked 1206 (3216 Metric)
CB018B0153J--
DigiKey Part Number
CB018B0153J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB018B0153J--
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 16VDC 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
CB018B0153J-- Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.045" (1.15mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
10V
Voltage Rating - DC
16V