04025J8R2BBSTR
DigiKey Part Number
478-04025J8R2BBSTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-04025J8R2BBSTRCT-ND - Cut Tape (CT)
478-04025J8R2BBSTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04025J8R2BBSTR
Description
CAP THIN FILM 8.2PF 50V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 pF Thin Film Capacitor 50 V 0402 (1005 Metric)
Category
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
8.2 pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
±0.1pF
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)