0201YK100FBSTR
DigiKey Part Number
478-0201YK100FBSTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-0201YK100FBSTRCT-ND - Cut Tape (CT)
478-0201YK100FBSTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0201YK100FBSTR
Description
CAP THIN FILM 10PF 16V 0201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF Thin Film Capacitor 16 V 0201 (0603 Metric)
Category
Voltage - Rated
16 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Features
RF, High Q, Low Loss
Capacitance
10 pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)