KUSBVX-SMT-CS-B30TRC
DigiKey Part Number
2092-KUSBVX-SMT-CS-B30TRC-ND - Tape & Reel (TR)
2092-KUSBVX-SMT-CS-B30TRCCT-ND - Cut Tape (CT)
2092-KUSBVX-SMT-CS-B30TRCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUSBVX-SMT-CS-B30TRC
Description
USB TYPE C SOCKET, VERT MT, SMT,
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KUSBVX-SMT-CS-B30TRC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Manufacturer
Kycon, Inc.
Number of Ports
1
Series
Current Rating (Amps)
1A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Rated
30VAC