KUSBVX-AS1N-B30
DigiKey Part Number
2092-KUSBVX-AS1N-B30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUSBVX-AS1N-B30
Description
CONN RCPT USB2.0 TYPEA 4POS VERT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-A (USB TYPE-A) USB 2.0 Receptacle Connector 4 Position Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KUSBVX-AS1N-B30 Models
Category
Features
Board Lock
Manufacturer
Kycon, Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
1A
Part Status
Active
Voltage - Rated
30VAC