1808JA250101JKTSYX
DigiKey Part Number
1608-1808JA250101JKTSYXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1808JA250101JKTSYXCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-1808JA250101JKTSYXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808JA250101JKTSYX
Description
CAP CER 100PF 250VAC C0GNP0 1808
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
DC Annex H, Humidity 3B Annex I, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200, X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.195" L x 0.079" W (4.95mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)