APTD1608SECK
DigiKey Part Number
754-1860-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1860-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1860-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608SECK
Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Detailed Description
Orange 601nm LED Indication - Discrete 2.1V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APTD1608SECK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
610nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
0.70mm Dia