APT1608LSECK/J3-PRV
DigiKey Part Number
754-1930-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1930-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1930-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608LSECK/J3-PRV
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 1.8V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APT1608LSECK/J3-PRV Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.8V
Mfr
Current - Test
2mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
640nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.75mm
Lens Size
1.10mm x 0.80mm