APGA1602SYC/KA
DigiKey Part Number
754-1817-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1817-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1817-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APGA1602SYC/KA
Description
LED YELLOW CLEAR CHIP SMD R/A
Detailed Description
Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2.05V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APGA1602SYC/KA Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
160°, 120°
Wavelength - Peak
591nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.90mm W
Height (Max)
0.30mm
Lens Size
1.60mm x 0.90mm