T520A107M006ATE035
DigiKey Part Number
399-18627-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-18627-1-ND - Cut Tape (CT)
399-18627-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520A107M006ATE035
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 35mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T520A107M006ATE035 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz