R75IR42204050J
DigiKey Part Number
399-18294-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75IR42204050J
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R75IR42204050J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.791" (20.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
250V