PEH200PJ5100MB2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 58
Datasheet
10000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
PEH200 SERIES
PEH200PJ5100MB2
DigiKey Part Number
399-12264-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH200PJ5100MB2
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PEH200PJ5100MB2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
15.3 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.032" Dia (51.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.799" (96.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C