MPLCH0740L4R7
DigiKey Part Number
399-10995-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10995-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10995-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLCH0740L4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 5.8A 33 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 5.8 A 33mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLCH0740L4R7 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.307" L x 0.264" W (7.80mm x 6.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
6.5A